Milyen feladatok vannak az olvasott szövegértésben?

Az Euroexam középfokú nyelvvizsgán az Olvasott szövegértés vizsgarészben 3 feladatot kell megoldanod, amiknek a teljesítésére összesen 40 perced van.

Fontos, hogy közben végig használhatsz nyomtatott szótárt, de az idő nagyon kevés, csak akkor fordulj hozzá, ha olyan kulcsszóra, kifejezésre van szükséged, ami nélkül semmiképp sem tudsz tovább haladni! A szókincs itt jellemzően hétköznapibb, közismert, az adott szinten egyszerűen megérthető, illetve a feladatok is úgy vannak felépítve, hogy ha mégis lennének bennük olyan szavak, amelyek szélseskörben nem feltétlenül tartoznak az adott szint kötelező ismeretanyagához, a szövegkörnyezetből könnyedén kikövetkeztethetőek. 

A 3 feladat a következő:

  1. Paragraph Headings Bekezdéscímek

Ebben a feladatban egy 6 bekezdésből álló szöveghez kell a legmegfelelőbb bekezdéscímeket megtalálnod 8 lehetséges cím közül. 2 bekezdéscímet nem kell felhasználnod, és az elején egy példát is találsz!

Ennek a feladatnak a teljesítésére 10 perced van.

  1. Scan Reading Áttekintés

Ebben a feladatban 4 azonos témájú, de különálló szöveget kell 7 állítással összepárosítanod. Azt kell megtalálnod, hogy melyik állítás melyik szövegről tartalmaz információt. Itt minden állítást fel kell használnod.

Ennek a feladatnak a teljesítésére 15 perced van.

  1. Multiple-choice reading Feleletválasztás

Ebben a feladatban egy egybefüggő szöveg alapján kell 7 feleletválasztós kérdésre válaszolnod.

Ennek a feladatnak a teljesítésére 15 perced van.

 

Nézzük, mik az általános tippjeink ennek a vizsgarésznek a feladataihoz!

Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, jó eséllyel kapsz sok pontot és sikeresen teljesíted az Euroexam olvasott szövegértés vizsgarészét!

1. Olvasd el a példákat is!

Minden feladatrész egy példával kezdődik. Ezt mindig olvasd el, mert kapaszkodót nyújt, hogy biztosan jól érted-e a feladatot, és lemérheted, hogy milyen alaposan kell egy adott állítást vizsgálnod.

 

2.Jelölj a szövegekben!

Jó ötlet a kulcsszavakat és a szerinted fontos információkat aláhúznod az egyes szövegekben, mert így könnyebben átlátod a lényeget.

 

3.Ne ragadj le egy-egy ismeretlen szónál!

Mivel csak 40 perced van a 3 feladatrész teljesítésére (ez 10-15 percet jelent feladatrészenként), semmiképp ne ragadj le! Ha úgy érzed, teljesen elakadtál, és nehezebben megy például egy bekezdés, ugorj a következőre! Ne vesztegess túl sok időt, hatékonyabb, ha továbbhaladsz.

 

4.Szinonímák

Fontos, hogy szinonimákat, azaz hasonló értelmű szavakat keress a szövegek és a megoldások között. Ez mindenképpen közelebb visz a helyes megfejtéshez!

 

5.Ne feledkezz meg a nyelvhelyességről!

Bár az Euroexam nyelvvizsgán nincsen külön “grammar”, azaz nyelvtani rész, mégis nagyon fontos, hogy nyelvtani szempontból is figyeld a szövegeket. Nagy segítségedre lehet a helyes megoldás megtalálásában, ha tudod alkalmazni nyelvtani ismereteidet. Például jobban és pontosabban megértesz egy szöveget, ha minél több igeidőt, elöljárószót, névmást és segédigét ismersz.

 

6.Mikor és hogyan használd a szótárt?

Az Euroexam nyelvvizsgán az olvasott szövegértésnél is használhatsz szótárt. Viszont nem jó ötlet túl sokat szótárazni, mert kifuthatsz az időből. Ennél a vizsgarésznél akkor keress ki egy-egy szót, ha nem érted a feladat instrukcióját, vagy ha már egy többször előforduló kulcsszó jelentését nem ismered, és ez akadályoz a feladat megoldásában. A fontosabb ismeretlen szavak jelentését próbáld meg kitalálni a szövegkörnyezetből!

 

7.Válaszlap kitöltése!

Nagyon fontos, hogy bár a feladatot a feladatlapon oldod meg, hagynod kell időt, hogy átmásold a válaszaidat a válaszlapra! A vizsgán csak a válaszlapodat fogják értékelni! Azt, hogy a feladatlapon mit írtál, nem nézik.

Ezért mindenképpen érdemes otthon is válaszlappal gyakorolnod!

 

8.Minden részt tölts ki!

A válaszlapodon semmit ne hagyj üresen, mindent tölts ki, akkor is, ha esetleg van olyan megoldás, amit tippeltél!

 

 

Click to listen highlighted text!