Lehet szótárt használni a nyelvvizsgán?

Igen! 8 éve már, hogy egyes nyelvvizsgák adott részeinél megengedett a szótárhasználat.

A szótár biztonságérzetet adhat neked, illetve egy-egy nehezebb kulcsszó kikeresésénél is nagy segítséget nyújthat. Nézzük meg, melyik nyelvvizsgán melyik feladatoknál megengedett a szótárhasználat!

 

Melyik nyelvvizsgán és melyik feladatoknál lehet szótárt használni?

2012-ben az Euroexam elsőként vezette be a szótárhasználatot a nyelvvizsgán. Az Euroexamen minden egyes vizsgarésznél megengedett, az írásbelin és szóbelin egyaránt használhatsz egynyelvű és kétnyelvű szótárt is.

Az Origo és BME nyelvvizsgán a teljes írásbeli résznél használhatsz szótárt, viszont a szóbelinél nem.

Az ECL nyelvvizsgán csak az írás (Writing) vizsgarészben engedélyezett az egynyelvű illetve kétnyelvű szótár használata.

Ha TELC nyelvvizsgára mész, akkor viszont felesleges szótárt vinned, mert ott egyik vizsgarésznél sem engedélyezett a használata.

Az engedélyezett szótárhasználat minden esetben nyomtatott szótárt jelent. A szótárt neked kell vinned a nyelvvizsgára, egy fontos szabály van: kézzel írt jegyzeteket a szótár nem tartalmazhat!

 

Milyen szótárt használhatok a nyelvvizsgán?

Mi ezeket a szótárakat ajánljuk:

  • Lázás/Varga : Angol-magyar, magyar-angol. Grimm kiadó
  • Longman Dictionary of Contemporary English
  • Oxford Advanced Learner’s Dictionary (C1 szintre)
  • Oxford angol-magyar szótár nyelvtanulóknak (B1- B2 szintre)

 

Hogyan használhatom a szótárt a nyelvvizsgán?

Most lássunk hasznos tippeket arra, hogy az Euroexam nyelvvizsgán az egyes részfeladatoknál mikor vedd elő a szótáradat és hogyan használd!

A szótár nagy segítségedre lehet a nyelvvizsgán, de csak ha okosan használod! Időbe telik egy-egy szót kikeresni, így gondold meg, melyiket érdemes megnézned! Főleg akkor célszerű felütnöd a szótárt,

  • ha egy kulcsszót nem értesz,
  • ha a feladat utasításában ismeretlen szó található,
  • vagy ha a fogalmazásnál/levélírásnál a feladat leírásában nem értesz valamit.

 

Mikor érdemes használni a szótárt az egyes feladatoknál?

Ha az olvasott szövegértésnél is használhatsz szótárt, azért vigyázz, nem jó ötlet túl sokat szótározni, mert kifuthatsz az időből. Ennél a vizsgarésznél akkor keress ki egy-egy szót, ha nem érted a feladat instrukcióját vagy ha egy többször előforduló kulcsszó jelentését nem ismered és ez akadályoz a feladat megoldásában! A fontosabb ismeretlen szavak jelentését próbáld meg kitalálni a szövegkörnyezetből! A modern nyelvvizsgákon a szókincs jellemzően hétköznapibb, közismert, az adott szinten egyszerűen megérthető, illetve a feladatok is úgy vannak felépítve, hogy ha mégis lennének bennük olyan szavak, amelyek szélseskörben nem feltétlenül tartoznak az adott szint kötelező ismeretanyagához, a szövegkörnyezetből könnyedén kikövetkeztethetőek. 

Az íráskészség vizsgarésznél is nagyon kell figyelned az órát, így nem érdemes új szavakat kikeresned és felhasználnod a fogalmazásodban. Használd a meglévő szókincsedet és a szótárt csak akkor nyisd ki, ha nem érted a feladat leírását. Illetve, ha már készen vagy a fogalmazásoddal, jó ötlet ellenőrzésre használni – helyesírási hibák kijavításában segítségedre lehet.

A hallott szöveg értése vizsgarésznél az Euroexam nyelvvizsgán csak az utolsó 5 percben engedélyezett a szótárhasználat, amikor átvezeted a megoldásaidat a válaszlapra. Itt is rendkívül figyelned kell az időkorlátra. Használd helyesírás ellenőrzésre, illetve ellenőrizhetsz néhány ismeretlen kifejezést, vagy amiben bizonytalan vagy.

A beszédkészség vizsgarésznél leginkább a Prezentációnál és a Történet elmondása képek alapján című feladatnál érdemes szótárt használnod, amennyiben van felkészülési idő. Itt sem érdemes időt pazarolnod arra, hogy új, nehéz szavakat kikeress majd próbáld felhasználni. Inkább akkor nyúlj a szótárhoz, ha egy-egy kulcsszóban bizonytalan vagy, hogy ezeket biztosan jól használd!

 

 

Click to listen highlighted text!